Know The Score: Nov. 4, 2016
PITTSBURGH (KDKA/AP) — It doesn't get any bigger than high school football in Western Pennsylvania.
We're committed to bringing you the best team coverage in the region.
After the games, you can find all the latest scores right here! Also, check out our Game of the Week here!
SEARCH FOR YOUR TEAM'S SCORE:
WPIAL Class A
First Round
Clairton 50, Avella 6
Fort Cherry 28, Sto-Rox 14
Imani Christian Academy 44, Our Lady Of Sacred Heart 13
Jeannette 39, Shenango 14
Northgate 37, Mapletown 0
Rochester 39, Riverview 6
Springdale 50, Carmichaels 44
WPIAL Class AA
First Round
Brentwood 46, Frazier 19
Burgettstown 14, Pittsburgh North Catholic 7
Elwood City Riverside 42, Avonworth 7
Freedom 38, East Allegheny 21
Laurel 10, Chartiers-Houston 6
Neshannock 60, Serra Catholic 21
Steel Valley 51, Bethlehem Center 14
Washington 35, South Side 13
WPIAL Class AAA
Quarterfinal
Aliquippa 42, South Park 7
Beaver Falls 42, Mount Pleasant 14
Derry 33, Central Valley 20
Keystone Oaks 56, Apollo-Ridge 20
WPIAL Class AAAA
Quarterfinal
New Castle 51, South Fayette 43
Ringgold 42, Mars 31
FEATURED GAME: Thomas Jefferson 35, Montour 0
FEATURED GAME: West Mifflin 19, Belle Vernon 0
WPIAL Class AAAAA
Quarterfinal
Gateway 38, Armstrong 20
McKeesport 31, Upper St. Clair 10
FAN PICK OF THE WEEK: West Allegheny 41, North Hills 21
GAME OF THE WEEK: Woodland Hills 17, Franklin Regional 3
WPIAL Class AAAAAA
Quarterfinal
North Allegheny 42, Hempfield 7
FEATURED GAME: Pine-Richland 35, Bethel Park 32
FEATURED GAME: Pittsburgh Central Catholic 48, Norwin 0
Seneca Valley 49, Mount Lebanon 43
OTHER SCORES FROM AROUND THE REGION:
Annville-Cleona 34, Donegal 14
Avon Grove 32, Chichester 7
Bermudian Springs 41, Biglerville 0
Camp Hill 42, Camp Hill Trinity 20
Carlisle 67, Chambersburg 28
Cedar Cliff 29, Susquehanna Township 7
Cedar Crest 35, Lampeter-Strasburg 6
Central Dauphin 13, State College 10
Central Dauphin East 27, Harrisburg Bishop McDevitt 13
Central York 41, York 24
Cocalico 14, Solanco 0
Columbia 43, Kennard-Dale 14
Delone 31, Hanover 14
East Pennsboro 56, Boiling Springs 14
ELCO 28, Pequea Valley 27
Elizabethtown 58, Ephrata 3
Episcopal Academy 31, Springside Chestnut Hill 0
Exeter 45, Daniel Boone 14
Garden Spot 50, Manheim Central 8
Gettysburg 14, West York 9
Governor Mifflin 49, Conrad Weiser 7
Greencastle Antrim 42, James Buchanan 0
Hamburg 23, Schuylkill Valley 14
Harrisburg 35, Cumberland Valley 14
Hempfield 59, Lebanon 32
Kutztown 21, Fleetwood 20
Lancaster Catholic 35, Northern Lebanon 7
Littlestown 49, Fairfield 13
Lower Dauphin 28, Hershey 0
Malvern Prep 35, Penn Charter 28
Manheim Township 55, Penn Manor 27
Middletown 49, Steelton-Highspire 20
Muhlenberg 21, Reading 16
Northampton 21, Upper Merion 0
Northeastern 49, New Oxford 0
Northern York 52, West Perry 27
Owen J Roberts 13, Twin Valley 6
Palmyra 30, Milton Hershey 26
Pennington, N.J. 28, Academy of the New Church 6
Perkiomen School 54, St. Andrew's, Del. 6
Red Land 49, Mechanicsburg 19
Red Lion 27, Dallastown Area 7
Shippensburg 17, Big Spring 3
Spring Grove 7, South Western 0
Susquehannock 7, Dover 0
Warwick 17, Lancaster McCaskey 0
Waynesboro 35, Mifflin County 5
West Lawn Wilson 42, Conestoga Valley 21
York Catholic 48, York County Tech 20
York Suburban 35, Eastern York 14
Class AAAAAA District Playoffs
District 1
First Round
Coatesville 42, Abington 0
Downingtown East 33, Souderton 21
Garnet Valley 21, Central Bucks South 14
Neshaminy 27, Pennridge 21
North Penn 56, Haverford 7
Perkiomen Valley 55, Penn Wood 28
Ridley 35, Plymouth-Whitemarsh 7
Spring-Ford 38, Central Bucks East 7
District 11
Quarterfinal
Bethlehem Freedom 21, Stroudsburg 20
Easton 27, Pleasant Valley 12
Emmaus 23, Bethlehem Liberty 13
Parkland 38, Nazareth Area 7
Stroudsburg 23, Bethlehem Liberty 13
District 12
Quarterfinal
LaSalle 34, Father Judge 21
Philadelphia Central 47, South Philadelphia 6
Philadelphia Northeast 35, Abraham Lincoln 8
St. Joseph's Prep 45, Philadelphia Roman Catholic 7
District 2/4
Delaware Valley 35, Scranton 0
Williamsport 48, Hazleton Area 14
Class AAAAA District Playoffs
District 1
Quarterfinal
Great Valley 34, Glen Mills 14
Springfield Delco 38, Penncrest 0
Upper Dublin 34, Strath Haven 20
West Chester Henderson 42, Sun Valley 16
First Round
Academy Park 44, Radnor 17
Bishop Shanahan 41, West Chester Rustin 7
Marple Newtown 35, Upper Moreland 7
West Chester East 10, Unionville 7
District 11
Southern Lehigh 42, East Stroudsburg South 7
Whitehall 55, East Stroudsburg North 20
District 12
Frankford 40, Olney Charter 18
Gratz 33, Benjamin Franklin 12
Class AAAA District Playoffs
District 1
Interboro 49, Pope John Paul II 12
Semifinal
Pottsgrove 28, Upper Perkiomen 14
District 2
Berwick 35, West Scranton 7
North Pocono 48, Crestwood 14
Valley View 20, Wilkes-Barre Coughlin 13
Wyoming Area 13, Dallas 12
District 4
Semifinal
Jersey Shore 31, Athens 7
Selinsgrove 21, Shikellamy 17
District 5
Johnstown Christian 48, Dubois 24
District 11
Bethlehem Catholic 39, Allentown Central Catholic 33
Saucon Valley 27, Pottsville 26
District 12
Imhotep Charter def. Dobbins, forfeit
District 6/9
Clearfield 34, Bellefonte 7
Class AAA District Playoffs
District 2
Scranton Prep 48, Nanticoke Area 14
Wilkes-Barre GAR 21, Lake-Lehman 13
District 4
Danville 34, Loyalsock 7
Montoursville 34, Lewisburg 0
District 6
Bedford 24, Tyrone 17
District 8
Perry Traditional Academy 38, St. Marys 27
Class AA District Playoffs
District 2
Semifinal
Dunmore 41, Mid Valley 0
Lakeland 28, Riverside 20
District 4
Quarterfinal
Line Mountain 34, North Penn-Mansfield 28
South Williamsport 40, Mount Carmel 0
Southern Columbia 69, Towanda 34
Wellsboro 49, Hughesville 26
District 6
Quarterfinal
Bellwood-Antis 35, Southern Huntingdon 13
Ligonier Valley 37, Cambria Heights 0
District 9
Clarion 40, Brockway 24
Kane Area 55, Moniteau 7
District 10
Quarterfinal
Greenville 29, Seneca 22
Iroquois 41, Reynolds 24
Sharpsville 28, Maplewood 7
Wilmington 52, Eisenhower 0
Class A District Playoffs
District 2
Lackawanna Trail 45, Northwest Area 14
District 4
Muncy 27, Wyalusing Valley 18
Sayre 26, Canton 12
District 5
Conemaugh Township 22, Cochranton 14
Meyersdale 27, Northern Bedford 18
District 6
Ferndale 21, Williamsburg 12
Penns Manor 35, Moshannon Valley 14
District 9
Quarterfinals
Clarion-Limestone 26, Otto-Eldred 16
Curwensville 33, Coudersport 6
District 11
Marian Catholic 28, Tri-Valley 7
Williams Valley 45, Pottsville Nativity 6
Eastern Conference Playoffs
Division 1A
Championship
Susquehanna 40, Old Forge 13
Division 2A
Championship
Bloomsburg 56, Warrior Run 7
Division 3A
Championship
Western Wayne 26, Wilkes-Barre Meyers 21
Division 4A
Championship
Blue Mountain 51, Northwestern Lehigh 30
Division 5A/6A
Championship
Pocono Mountain West 63, Allentown Allen 6
Join The Conversation On The KDKA Facebook Page
Stay Up To Date, Follow KDKA On Twitter
(TM and © Copyright 2016 CBS Radio Inc. and its relevant subsidiaries. CBS RADIO and EYE Logo TM and Copyright 2016 CBS Broadcasting Inc. Used under license. All Rights Reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed. The Associated Press contributed to this report.)