List of nominees for 2011 Daytime Emmy Awards

Host Regis Philbin is seen on stage at the 37th Annual Daytime Emmy Awards on Sunday, June 27, 2010, in Las Vegas. (AP Photo/Eric Jamison) Eric Jamison

A view of the stage at the 37th Annual Daytime Emmy Awards on June 27, 2010, in Las Vegas.
AP
(CBS) -- Here is the full list of nominees for the 38th annual Daytime Emmy Awards, which were announced Wednesday morning in New York. 

Read more: "General Hospital" leads Daytime Emmy nominations
Pictures: 2010 Daytime Emmy Awards

Outstanding Drama Series: "All My Children,"ABC; "The Bold and the Beautiful," CBS; "General Hospital," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Lead Actress in a Drama Series: Alicia Minshew, "All My Children," ABC; Debbi Morgan, "All My Children," ABC; Colleen Zenk, "As the World Turns," CBS; Susan Flannery, "The Bold and the Beautiful," CBS; Laura Wright, "General Hospital," ABC; Michelle Stafford, "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Lead Actor in a Drama Series: Ricky Paull Goldin, "All My Children," ABC; Michael Park, "As the World Turns," CBS; James Scott, "Days of Our Lives," NBC; Maurice Benard, "General Hospital," ABC; Christian Le Blanc, "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Game / Audience Participation Show: "Cash Cab," Discovery Channel; "Jeopardy!," Syndicate; "The Price is Right," CBS Wheel of Fortune," Syndicated

Outstanding Game Show Host: Ben Bailey, "Cash Cab," Discovery Channel; Todd Newton, "Family Game Night," The Hub; Wayne Brady, "Let's Make A Deal," CBS; Meredith Vieira, "Who Wants To Be A Millionaire," Synidcated

Outstanding Children's Animated Program: "The Backyardigans," Nickelodeon; "Curious George," PBS; "Dinosaur Train," PBS; "Penguins of Madagascar," PBS; Sid the Science Kid," PBS

Outstanding Children's Series: "The Electric Company," PBS; "FETCH! With Ruff Ruffman," PBS; "Jack Hanna's Into the Wild," Syndicated; "SciGirls," PBS

Outstanding Morning Program: "Good Morning America,"ABC; "Today," NBC

Outstanding Talk Show / Entertainment: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "Live! With Regis and Kelly," Syndicated; "Rachael Ray," Syndicated; "The View," ABC

Outstanding Talk Show / Informative: "The Dr. Oz Show," Syndicated; "Dr. Phil," Syndicated; "The Doctors," Syndicated

Outstanding Talk Show Host: Dr. Mehmet Oz, "The Dr. Oz Show," Syndicated; Kelly Ripa, Regis Philbin, "Live with Regis and Kelly," ABC; Rachael Ray, "The Rachael Ray Show," Syndicated; Dr. Travis Stork, Dr. Andrew Ordon, Dr. Jim Sears and Dr. Lisa Masterson, "The Doctors," Syndicated; Barbara Walters, Whoopi Goldberg, Joy Behar, Elisabeth Hasselbeck and Sherri Shepherd, "The View," ABC

Outstanding Culinary Program: "America's Test Kitchen," PBS; "Avec Eric," PBS; "Cook's Country," PBS; "Lidia's Italy," PBS; "Paula's Best Dishes," Food Network; "Secrets of a Restaurant Chef," Food Network

Outstanding Lifestyle/Culinary Host: Christopher Kimball, "America's Test Kitchen," PBS; Martha Stewart, "The Martha Stewart Show," Hallmark; Nate Berkus, "The Nate Berkus Show," Syndicated; Paula Deen, "Paula's Best Dishes," Food Network; Anne Burrell, "Secrets of a Restaurant Chef," Food Network

Outstanding Lifestyle Program: "How Do I Look?" The Style Network; "The Martha Stewart Show," Hallmark; "My Generation," PBS; "The Nate Berkus Show," Syndicated

Outstanding Legal/Courtroom Program: "Divorce Court," Syndicated; "Judge Judy," Syndicated; "Judge Pirro," Syndicated; "The People's Court," Syndicated; "Swift Justice with Nancy Grace," Syndicated

New Approaches - Daytime Entertainment: "What If..." An "An All My Children, "One Life to Live" and "General Hospital" web series, ABC; "The Bold and the Beautiful," CBS; "Driving Jersey," www.drivingjersey.com; "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "Half of Us," MTVU

New Approaches - Daytime Children's: "Fizzy's Lunch Lab," PBS; "Nickelodeon Presents History and Heritage," Nickelodeon; "SciGirls," PBS

Outstanding Pre-School Children's Series: "Between the Lions," PBS; "Disney Mickey Mouse Clubhouse," Disney Channel; "Sesame Street," PBS; "Yo Gabba Gabba!" Nickelodeon

Outstanding Promotional Announcement: "Bubble Guppies Launch Trailer," Nickelodeon; "Dr. Phil," Syndicated; "Brenda's Back" - "General Hospital," ABC; Kid's Choice Awards: Trailer, Nickelodeon; "Live with Regis and Kelly," Syndicated; "The Doctors," Syndicated

Outstanding Promotional Announcement: Black History Month 2010, Nickelodeon; "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated

Outstanding Special Class Animated Program: "Back at the Barnyard," Nickelodeon; "Fanboy and Chum Chum," Nickelodeon

Outsanding Special Class Series: "Housecat Housecall," Animal Planet; "Made," MTV; "Private Session," A&E; "Too Fat for 15: Fighting Back," The Style Network

Outstanding Special Class Special: 84th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade, NBC; mtvU's Stand In with John Legend, MTVU"; "New Orleans: Getting Back to Normal," American Public Television; "Private Session: Sting at Red Rocks," A&E; "The Rally to Restore Sanity And/Or Fear," Comedy Central

Outstanding Younger Actress In A Drama Series: Brittany Allen, "All My Children," ABC; Lexi Ainsworth, "General Hospital," ABC; Emily O'Brien, "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Younger Actor In A Drama Series: Scott Clifton, "The Bold and the Beautiful," CBS; Chandler Massey, "Days of Our Lives," NBC; Chad Duell, "General Hospital," ABC

Outstanding Performer In A Children's Series: Kevin Clash, "Sesame Street," PBS; Caroll Spinney, "Sesame Street," PBS; Leslie Carrara-Rudolph, "Sesame Street," PBS; Eric Jacobson, "Sesame Street," PBS

Outstanding Performer In An Animated Program: Bill Farmer, "Disney Mickey Mouse Clubhouse," Disney Channel; Danny Jacobs, "Penguins of Madagascar," Nickelodeon; Tom McGrath, "Penguins of Madagascar," Nickelodeon; Martin Short, "The Cat in the Hat Knows a Lot About That!" PBS; Peter Cullen, "Transformers Prime," The Hub; Steven Tyler, "The Wonder Pets!" Nickelodeon

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design For a Drama Series: "All My Children," ABC; "The Bold and the Beautiful," CBS; "General Hospital," ABC; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement for a Casting Director For A Drama Series: Judy Wilson, "All My Children," ABC; Mark Teschner, "General Hospital," ABC; Julie Madison," One Life to Live," ABC; Camille St. Cyr, "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Costume Design For A Drama Series: David Zyla, "All My Children," ABC; Birgit Muller, "The Bold and the Beautiful," CBS; Mary Iannelli, "General Hospital," ABC; Jennifer Johns, "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Drama Series Directing Team: "The Bold and the Beautiful," CBS; "General Hospital," ABC; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Drama Series Writing Team: "As the World Turns," CBS; "The Bold and the Beautiful," CBS; "The Young and the Restless," CBS; "Days of our Lives," NBC

Outstanding Achievement in Hairstyling For A Drama Series: "All My Children," ABC; "The Bold and the Beautiful," CBS; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Lighting Direction For A Drama Series: Jo Mayer, "All My Children," ABC; Vincent Steib, Tom Markle, "General Hospital," ABC; Scott Devitte, Robert Bessoir, "One Life to Live," ABC; Ray Thompson, Bill Roberts, "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing For A Drama Series: "All My Children," ABC; "The Bold and the Beautiful," CBS; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Makeup For A Drama Series: "All My Children," ABC; "The Bold and the Beautiful," CBS; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing For A Drama Series: "The Bold and the Beautiful," CBS; "General Hospital," ABC; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition For A Drama Series: "The Bold and the Beautiful," CBS; "Days of our Lives," NBC; "General Hospital," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Original Song For A Drama Series: "Bad For You," "General Hospital," ABC; "Home Again," "General Hospital," ABC; "Starr X'd Lovers," "One Life To Live," ABC

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control For A Drama Series: "The Bold and the Beautiful," CBS; "Days of our Lives," NBC; "General Hospital," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: "Between the Lions," PBS"; "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "Today Show," NBC; "Sesame Street," PBS; "Yo Gabba Gabba!" Nickelodeon

Outstanding Achievement in Costume Design/Styling: 84th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade, NBC; "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "The Fesh Beat Band," Nickelodeon; "Sesame Street," PBS

Outstanding Directing In An Animated Program: "Disney Kick Buttowski," DisneyXD; "Fanboy and Chum Chum," Nickelodeon; "Martha Speaks," PBS; "Penguins of Madagascar," Nickelodeon; "Toot & Pudddle," NICK Jr.; "Transformers Prime," The Hub

Outstanding Directing In A Children's Series: "Biz Kid$," PBS; "The Electric Company," PBS; "Sesame Street," PBS

Outstanding Directing In A Lifestyle/Culinary Program: "Giada At Home," Food Network; "Rough Cut Woodwork," PBS; "Sandra's Money Saving Meals," Food Network; "Semi-Homemade Cooking with Sandra Lee," Food Network

Outstanding Directing In A Talk Show/Morning: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "The Oprah Winfrey Show," Syndicated; "Today Show," NBC; "The View," ABC

Outstanding Achievement in Hairstyling: "The Price Is Right," CBS; "Sandra's Money Saving Meals," Food Network; "The Talk," CBS; "The Wendy Williams Show," Syndicated

Outstanding Achievement in Lighting Direction: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "The Oprah Winfrey Show," Syndicated; "Sesame Street," PBS; "The View," ABC; "The Wendy Williams Show," Syndicated

Outstanding Achievement in Live & Direct to Tape Sound Mixing: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "MTV UNPLUGGED," MTV; "Private Sessions," A&E; "The Rally to Restore Sanity And/Or Fear," Comedy Central; "Today Show," NBC

Outstanding Achievement in Makeup: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "The Oprah Winfrey Show," Syndicated;"Semi-Homemade Cooking with Sandra Lee," Food Network; "The View," ABC;  "The Wendy Williams Show," Syndicated

Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design: "Dora the Explorer," Nickelodeon; "The Electric Company," PBS; "FETCH!" with Ruff Ruffman," PBS; "Pictureka," The Hub; "Team Umizoomi," Nick Jr.; "Today Show," NBC

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: "Giada at Home," Food Network"; "The Oprah Winfrey Show," Syndicated; "Rachael Ray Show," Syndicated; "Sesame Street," PBS

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: "Between the Lions," PBS; "Disney Mickey Mouse Clubhouse," Disney Channel; "The Garfield Show," Cartoon Network; "Penguins of Madagascar," Nickelodeon; "Transformers Prime," The Hub; "The Wonder Pets!" Nickelodeon

Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Seven Days a Week," "Imagination Movers," Disney Channel; "What I Am," "Sesame Street," PBS; "I Wonder," "Sesame Street," PBS; "Rakhi Road," Sesame Street," PBS; "The Cat in the Hat Knows A Lot About That! Opening Theme," "The Cat in the Hats a Lot About That!" PBS

Outstanding Original Song: "Yes Virginia (There's a Santa Claus)," 84th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade, NBC; "Kick Buttowski - Theme Song," Disney Kick Buttowski, DisneyXD

Outstanding Achievement in Single Camera Editing: "The Electric Company," PBS; "FETCH!" with Ruff Ruffman," PBS; "NASA 360," NASA Television; "SciGirls," PBS

Outstanding Achievement in Single Camera Photography (Film or Electronic): "Biz Kid$" PBS; "The Electric Company," PBS; "Samantha Brown's: Bali," The Travel Channel; "Travelscope," PBS

Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action and Animation: Biz Kid$" PBS; "The Electric Company," PBS; "Hot Wheels Battle Force 5," Cartoon Network; "Penguins of Madagascar," Nickelodeon; "WordGirl," PBS

Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation: "Between the Lions," PBS; "Private Sessions," A&E; "Sesame Street," PBS

Outstanding Special Class Directing: 84th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade, NBC; Disney Parks Christmas Day Parade, ABC; "Live From Lincoln Center," PBS; "New Orleans: Getting Back to Normal," American Public Television

Outstanding Special Class Writing: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "Equitrekking," PBS; "Teen Kids News," FOX; "The Rally to Restore Sanity And/Or Fear," Comedy Central

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control: "The Ellen DeGeneres Show," Syndicated; "Giada at Home," Food Network; "The Oprah Winfrey Show," Syndicated; "Sesame Street," PBS; "The Rally to Restore Sanity And/Or Fear," Comedy Central; "Today Show," NBC

Outstanding Writing In Animation: "Arthur," PBS; "Back at the Barnyard," Nickelodeon; "Dinosaur Train," PBS; "Penguins of Madagascar," Nickelodeon; "Transformers Prime," The Hub; "WordGirl," PBS

Outstanding Writing In A Children's Series: "The Electric Company," PBS; "Sesame Street," PBS

Outstanding Stunt Coordination: "General Hospital," ABC; "One Life to Live," ABC; "The Young and the Restless," CBS

Outstanding Casting for an Animated Series: "Disney Kick Buttowski," DisneyXD; "Fanboy and Chum Chum," Nickelodeon; "Penguins of Madagascar," Nickelodeon

Oustanding Special Class Short Format Daytime: "Gotham the Series," YouTube; "Tasty Time with Zefronk," Disney Channel; "Venice," venicetheseries.com

For more info: emmyonline.org/daytime

Comments

Watch CBSN Live

Watch CBS News anytime, anywhere with the new 24/7 digital news network. Stream CBSN live or on demand for FREE on your TV, computer, tablet, or smartphone.